Відділ №40 Фізики критичних явищ

Відділ очолює д.ф.-м.н. В. Брюховецький.

Дослідження, що проводять у відділі фізики критичних явищ ІЕРТ НАН України, спрямовані на встановлення фізичної суті впливу різних чинників на критичні явища, що відбуваються у твердих тілах, зокрема, на вивчення природи ефекту структурної надпластичності. Науковий інтерес співробітників присвячено встановленню механічної поведінки, кінетики структурних змін та фазових перетворень, які здійснюються у ході надпластичного плину зразків алюмінієвих сплавів, дета в окремих конструкціях зарубіжних промислових реакторів, що пояснюється прагненням використовувати в конструкціях міцний та пластичний матеріал, вигідний з економічної точки зору. Тому велику увагу приділяють питанням подальшого покращення комплексу фізико-механічних властивостей, в тому числі характеристик міцності і пластичності алюмінієвих сплавів.

Серед конкретних результатів, одержаних та опублікованих творчим колективом відділу такі:

  • Встановлено механічну поведінку зразків алюмінієвих сплавів АК4-1ч, АМг2, АМг6, Д16, 1201, 1420, 1421, 1450, 1460, 6111, структурні зміни і фазові перетворення, які здійснюються в них в умовах деформування, при яких зразки проявляють ефект високотемпературної структурної надпластичності.
  • Визначені феноменологічні показники надпластичної деформації зразків сплавів, встановлено причини виникнення осередків рідкої фази у зразках при температурах випробувань через часткове плавлення сплаву, вивчено морфологію волокнистих утворень, причини їх виникнення і механізми розвитку, розглянуто механізми надпластичної деформації і руйнування зразків.
  • Встановлено, що опромінення пластин сплавів Д16, 1201, АМг6 імпульсним пучком релятивістських електронів приводить до формування в них ультрадрібнозернистої структури і до збільшення швидкості надпластичної деформації, але не приводить до суттєвого збільшення відносного видовження до зруйнування зразків цих сплавів, надпластично деформованих в оптимальних умовах.